Napoleon Bonaparte se již na věky pevně vryl do celosvětových dějin a učit se o něm budou i děti dětí našich dětí. Jak to ovšem dokázal? Tento malý velký muž neměl předpoklady stát se největším vládcem své doby, a přesto se mu to podařilo. Pojďme se podívat na neskutečný příběh tohoto velkého generála, který byl u všech důležitých momentů své doby.
Osudné rozhodnutí
Kontinentální blokáda byla pro Napoleona jediným prostředkem, jak držet Anglii zkrátka, ovšem v momentě, kdy se dozvěděl že Rusové tuto blokádu porušují, rozhodl se k razantnímu kroku, který je označován za jeho největší chybu. Vojenská tažení na Rusko se již v minulosti ukázala být problematická a to i pro takové národy, jako byli Švédové, ani v budoucnu se nepodařili, vzpomeňme si jen na Hitlerovo tažení. Napoleon však byl mužem pevné vůle, a pokračoval dál i v momentě, kdy mu bylo jasné, že Rusové se předním jen stále více stahují směrem k Moskvě.
Rozhodující momenty
Když Napoleon do Moskvy vstoupil, našel zde opuštěné město, ve kterém navíc vypukl velký požár. To jej donutilo ke stažení zpět do Evropy. Problémem však bylo že vojsko cestou plnilo na co přišlo a Rusové chytře odřízly jižní cestu přes Ukrajinu. Armáda se tak musela vracet spálenou zemí, sužovaná nemocemi, nedostatkem zásob a především obrovskou zimou. Z původně půl milionové armády se tak do Francie vrátilo pouze 30 tisíc mužů. I to však Napoleona nezastavilo a poskládal novou, ještě větší armádu. Spolu s ní se pak pustil do jedné z největších bitev, jaké kdy Evropa zažila, a to do bitvy u Lipska, která vešla ve známost také jako bitva národů.
Myšlenky na pomstu
V ní Napoleon prohrál, a do jeho milované Francie se začaly drát davy pomstychtivých Evropanů. Sám Bonaparte byl zatčen a bylo mu naordinováno uvěznění na ostrově Elba. Zde však Napoleon nezahořkl, ale naopak střádal plány jak se opět dostat do hry jménem vláda na Evropou. Na jeho poslední partii se podíváme příště.