Nezařazené

Jak si představoval rok 2019 Isac Asimov?

Mezinárodní těžařská základna na Měsíci, technologie čistící planetu a všudypřítomní roboti pomáhající lidstvu s prací. Takto nějak si představoval rok 2019 Isac Asimov, slavný spisovatel sci-fi fantasy.

Předpověď mimo mísu

Jak jste asi již pochopili, Asimov nebyl tím nejlepším predikátorem, ovšem jeho vize skvěle odráží strachy i naděje, které společnost do své budoucnosti vkládala a některé z nich jsou stále živé.

Asimov se ve svých vizích opíral především o futuristické problémy. Mezi ty v jeho době patřila hrozba z jaderných válek, ale i ekologické katastrofy. Na druhé straně však byly optimistické představy o lidstvu, které dobývá vesmír a robotech, kteří nahrazují lidskou práci.

Tehdejší boom počítačů a robotiky měl vytvořit svět, který se dokáže postarat sám o sebe. Pracující stroje měly lidstvu umožnit pohodlný přepych života zasvěcenému vědě, umění, literatuře a volnočasovým aktivitám.

Snílek Asimov

Asimov dokonce věřil v mnohem klidnější mezinárodní politickou situaci. Státy měly společně spolupracovat a vytvářet společné projekty jako je velká těžební stanice na Měsíci, obrovské sluneční elektrárny, díky kterým by bylo dost elektrické energie pro všechny a zdarma.

Dnešní odborníci se i přesto na asimovu předpověď dívají s uznáním. Například na jeho apel na nutnost zvýšení počítačové gramotnosti napříč celou společností. Na druhou stranu však Asimov zcela opomíjí vysvětlit, jak by fungovala společnost, ve které by se pohybovali i humanoidní roboti s umělou inteligencí.

Přetisk jeho predikce z roku 1983 nyní vyšel opět v časopisu The Star a je velmi zajímavé podívat se zpět na to, jak lidé hleděli vpřed. Otázkou však je, co uvidíme, pokud se vpřed podíváme my sami.

Tip: SEO služby pro každého