Kultura

Vatikán a jeho kurzy exorcismus

V Itálii prudce stoupá poptávka po  vymýtání ďábla. Vatikán zareagoval založením několik nových výcvikových kurzů, aby dokázal uspokojit až trojnásobnou poptávku.

Extrémní zájem

Vatikán byl velkou poptávkou donucen založit hned několik nových kurzů, které se specializují na výuku vymýtání ďábla a zlých sil všemožných podob. Sicilský kněz a exorcista Benigno Palilla řekl, že v Itálii je ročně řešeno až půl milionu případ, které vyžadují přítomnost exorcisty. Kněz dává rostoucí zájem o exorcismus do souvislostí se stále se zvyšujícím počtem lidí, kteří se zajímají o ezoteriku, nechávají si vykládat karty, platí si astrology a věštce. „Takové praktiky otevírají dveře ďáblu a posedlosti,“.

Problém nejen s ďáblem

Zároveň dodal, že mnoho z těchto případů se nepojí přímo s posedlostí démonem nebo zlou silou, ale jsou spojeny spíše s duchovními a psychologickými problémy.  Podle statistik je každý čtvrtý Ital, tedy zhruba 13 milionu lidí, pravidelným návštěvníkem astrologa, vědmy a podobných služeb. Důvodem je ekonomická krize, ale i ztráta zaměstnání.

Kněz Palilla vede své kurzy vymýtání v Palermu. Součástí výuky jsou i rozhovory s experty na sekty a satanismus. Mezi mladými knězi není zájem o exorcismus takový jako u starších a zkušenějších kněží. Exorcismus je uznávaný kanonickým právem. V roce 2014 totiž papež František požehnal Mezinárodní asociaci exorcistů a Vatikán tak oficiálně uznal organizaci, které má v současnosti asi 400 členů.