Kultura

Jak si před 50 lety představovali spisovatelé dnešní boháče?

V roce 1964 předpověděl britský spisovatel a vynálezce Arthur C. Clarke, že v budoucnu budeme moci kontaktovat naše přátele odkudkoliv na světě, bez ohledu na místo či čas. Znělo to bláznivě, ovšem jak všichni víme, stalo se to skutečností.

Jednou budeme…

Tento stejný spisovatel navíc předpověděl, že budeme moci pracovat odkudkoliv na planetě „Pro člověka bude stejně jednoduché podnikat z Tahiti nebo Bali jako z Londýna,“ tvrdil Clarke. Jeho předpovědi se ale díky internetu splnily téměř do puntíku.

V současné době více než čtyřicet procent Američanů pracuje alespoň částečně po určitou dobu v roce na dálku. 70 procent odborníků po celém světě pracuje alespoň jednou týdně s někým, kdo nesedí ve stejné místnosti jako oni. Do podobných předpovědí jako C. Clarke se pustilo velké množství spisovatelů. Pojďme se podívat na jejich nejzajímavější předpovědi.

Lepší platy a více volného času

Konec civilizace je román z roku 1950 od Aldouse Huxleyho. Ten v něm předpověděl, že pracovníci budou za 50 let díky novým technologiím a automatizaci mnohem produktivnější a také bohatší. Měl se snížit počet odpracovaných hodin a zvyšovat se měly mzdy. S tím se mělo zlepšovati chování vedoucích a pracovní prostředí mělo být mnohem příjemnější.

Ve skutečnosti jsou sice pracovníci mnohem produktivnější, ale jejich platy tomu neodpovídají. Podle studií se platy ve vyspělých zemích zvedly minimálně, popřípadě zůstaly na stejné úrovni. Stejnou predikci měli i redaktoři časopisu Times, kteří v roce 1966 předpověděli, že v roce 2000 budou stroje vyrábět tolik, že všichni Američané budou nezávisle bohatí a největší výzvou bude smysluplné využívání volného času.

Jak to tak vypadá, lidé v západním světě skutečně jeho smysluplné využití našli, a to takové, že v něm pracují. Jen v USA pracuje o víkendu asi 30% Američanů.