Kultura

Švédský domov Fotografka strávila tři týdny v IKEA a nikdo si jí nevšiml

Řetězec IKEA patří mezi nejoblíbenější prodejce nábytku v Evropě. Jejich styl se promítá do mnoha domácností i v Česku. Jaké to je v obchodním domě doslova bydlet?

Fotografka vystupujícím pod pseudonymem Sashadavai se rozhodla k velmi neotřelému projektu. Rozhodla se postavit celý koncept IKEA naruby a na místo toho aby si IKEU přinesla domů, sama se přestěhovala do IKEI, kde mezi jednotlivými expozicemi vedla naprosto všední život.

Do domu pravidelně docházela po dobu zhruba tří týdnů a ten se pro ní stal doslova druhým domovem. Nikdo si ničeho nevšiml a nikomu nepřišlo nic divného. Fotografka tak mohla odpočívat v posteli, krmit kočku, zdobit stromeček, nebo si nasazovat pleťovou masku.

Ona sama tvrdí, že její rodiče jí nikdy nemohli poskytnou hezký a útulný pokojíček. Proto když se jednoho dne šla podívat se svou kamarádkou do domu IKEA v Jekatěrinburgu, byla naprosto okouzlená a trávila dlouhé chvíle tím že si představovala svůj život mezi tím vším nábytkem a dekoracemi.

„Nikdy jsem neměla možnost mít vlastní prostor a po svém si ho dekorovat. Pamatuju si, když jsme poprvé navštívili IKEA, bylo mi sedm a změnilo mi to život. Když pak postavili obchodní dům v Jekatěrinburgu, jezdila jsem tam s kamarádkou a představovala si, jak by vypadal můj pokoj,“. Fotografického experimentu si nikdo s překvapením nevšiml.